
Pátkai Rozina énekes, dalszerző és intermédia-művész egyedülállóan ötvözi a zenei és vizuális művészeteket. Zenéjében a latin jazztől, a bossa nován keresztül az elektronikus zenén át a kortárs zenéig különféle irányokkal találkozhatunk.
- Zenekara, a Pátkai Rozina Quartet (PQR) portugál, spanyol, angol és magyar nyelvű latin jazz és bossa nova dalokkal lép fel, működik duó és trió formátumban is (ifj. Tóth István – gitár, Szabó Dániel Ferenc – dob)
- Rozina MINKA projektje a nyugatos és kortárs magyar költők szövegeinek elektronikus zenei köntösbe csomagolt változataival szól hallgatóságához. Lemezei az utóbbi fél évtizedben tematikusan irodalmi korszakokkal vagy költőkkel foglalkoznak. Hol a Nyugatosok, hol Tandori, Petőfi, Pilinszky és újabban Nemes Nagy Ágnes versei is felcsendülnek Rozina előadásában, elektronikus zenei környezetben.
Rozina performanszait meghökkentő, váratlan és folyamatosan megújuló megoldásokkal, ám mindvégig lírai érzékenységgel készíti / adja elő, nemcsak bemutat, hanem feltár, közelebb visz, színesít; miközben zenél, érthetővé teszi a kevésbé érthetőt, és kedvet csinál olyanoknak is a költészethez, akiket a vers első látásra nem szólít meg.
MINKA performanszai lemezbemutatók (solo act-ek) vagy történetmesélős irodalmi-zenei estek (special-ök).
A Bécsben megalkotott TANDORI-special című estünket a kapolcsi Művészetek Völgyében és a luxemburgi Théâtre Le 10-ben is bemutattuk már.
Részletek:
A Tandori special esten egy speciális Pátkai Rozina-koncert elevenedik meg a színpadon: nemcsak Tandori Dezsőhöz jutunk közelebb, hanem a performansz során közösen fejtegetjük-vizsgáljuk a Tandori-életmű legizgalmasabb #itthonotthon-fordulatait, miközben Rozina eredeti hanganyagokat játszik be a költőtől.
Nagyon izgalmas ív rajzolódik ki ilyenkor a színpadon — izgalmas elektronikus zene, live act, eredeti interjúrészletek, felolvasás és beszélgetés például arról is, hogyan és miért nyúl a versek megzenésítéséhez a bossa nova magyarországi « koronázatlan királynője », milyen eszközökkel dolgozik, és miért pont ezek a költők-írók szerepelnek a repertoáron. A Tandori-special kb 100-120 perc.
Az #itthonotthon kulturális-közéleti, csendes-ülős sorozat, amelyet a bécsi székhelyű KultPult alapítója, Bencze Mariann álmodott meg, aki 14 éve él Ausztriában és több mint 10 éve szervez kulturális programokat bécsi és Bécs környéki magyaroknak. Az #itthonotthon programsorozatban magyarul beszélő, külföldön és/vagy Magyarországon élő művészeket mutatnak be, akik a témától inspirálódva sokszor valami teljesen új performanszt hoznak létre. Egy ilyen a Tandori special is. A cél a rendszeres párbeszéd az útkeresésről, a szerepeinkről, a helyeinkről, ahol jártunk-élünk, újrakezdéseinkről, a boldogságról, az otthonról és az itthonról – a művészeteken keresztül.
További információért katt Rozina weboldalára, illetve foglalásról, együttműködésekről nálam lehet érdeklődni:
Bencze Mariann
művészeti menedzsment
KultPult / #itthonotthon
office@kultpult.eu
www.rozinapatkai.com