Skip to main content

Kik vagyunk?

KultPult

A bécsi KultPultBencze Mariann alapításával és vezetésével2014 óta kínál magas minőségű kulturális programokat és workshopokat: felnőtteknek és gyerekeknek, nem csak az osztrák fővárosban.

Szervező szerepe mellett kulturális menedzsmenttel és inkubációval is foglalkozik: sok és különféle kulturális program bécsi megvalósulásában is részt vesz, valamint saját #itthonotthon produkciókat is létrehoz, amelyeket utaztat itthon és otthon a világban.

Femspace

Femspace

A Femspace EgyesületTóth Erzsébet Fanni alapításával – 2017 óta működik: ausztriai székhelyű nemzetközi szakmai női csoport, amelynek tagjai erősítik, mentorálják és támogatják egymást a külföldi élet kihívásai során.

A KultPult alapította #itthonotthon programsorozatának bécsi megvalósításában a Femspace részéről az egyesület jelenlegi elnöke, Pöőr-Tóth Krisztina vesz részt.

10 éves a KultPult

Budapesti estek – Bencze Mariann Veiszer Alindával beszélget 2019 (Fotó: Simándi Nóra)
Dés András, Fenyvesi Márton, Tóth István: Jazzjátszótér 2018 (Fotó: Simándi Nóra)

 

A 2014-ben indult KultPult piaci alapon működő, független kulturális kezdeményezés. Az elmúlt tíz évben gyerekeknek, családoknak és felnőtteknek kínált kulturális-közéleti programokat Bécsben.

Színház, irodalom, képzőművészet, zene, irodalom, pszichológia, egészség – mind-mind volt már terítéken; ezek remek kapcsolódási pontot jelentettek a nyitott és érdeklődő közönségünk számára.

Kulka János, Gryllus Vilmos, Kovács Patrícia, Rutkai Bori, Kárász Eszter, Farkasházi Réka, Alföldi Róbert, Veiszer Alinda, Csáki Judit, Szüts Miklós, Hámori Gabriella, Grecsó Krisztián, Kollár-Klemencz László, Bíró Kriszta és a HANEM zenekar, Rainer-Micsinyei Nóra, Gryllus Dorka és Márfi Márk, Láng Annamária, Dés András, Fenyvesi Márton, ifj. Tóth István, valamint Kiss Tibor és az Aranyakkord mind-mind meghívott vendégeink között szerepeltek 2014-2024 között.

2024-ben Parti Nagy Lajos, Váczi Eszter, Mesterházy Balázs, Palya Bea, Ughy Szabina, Beck Zoli, Raskó Gabi és Pátkai Rozina is fellépett a KultPulttal.

 

HANEM-koncert 2017 (Fotó: Simándi Nóra)

 

#itthonotthon

Az #itthonotthon a KultPult zászlóshajója lett az elmúlt két évben. Noha már 10 éve kínálunk kulturális-közéleti programokat Bécsben magyarul, a figyelmünk fókusza 2023 tavaszán napjaink egyik legrelevánsabb témájára került, és ez az #itthonotthon.

Hol vagyunk otthon a világban, mely szerepeinkben érezzük otthon magunkat, mit jelent a közösséghez tartozás?

Az #itthonotthon mára kulturális sorozattá nőtte ki magát.

A KultPult már 2014-es indulásakor céljául tűzte ki, hogy összekösse a határon innen és túl élő magyarokat: nézőket, fellépőket, támogatókat, alkotókat, szervezőket és csendes megfigyelőket – és ez továbbra is fontos.

Az #itthonotthon lehetőséget ad arra, hogy párbeszédet kezdeményezzünk olyan témákról, mint újrakezdés, beilleszkedés, boldogulás, boldogság, közösséghez tartozás, itthon és otthon – mindezt a művészeteken keresztül.

Márfi Márk: Telik – egy óra az életedből 2023 (Fotó: Simándi Nóra)

A célunk a közösségépítés

Az #itthonotthon programsorozattal különleges kulturális programokat hozunk létre Ausztriában, és mutatunk be itt, majd Magyarországon és egyéb magyar nyelvű közösségek számára bárhol a világban.

A fő cél a határokon átívelő közösségépítés, amely során az élénk élmény- és véleménycsere lehetőségét szeretnénk nyújtani a magyar nyelvű közönség számára Bécsben és más ausztriai tartományokban éppúgy, mint Budapesten a Balaton környékén vagy más otthoni településen.

Bécsen kívül eddig Feldkirchben, Innsbruckban, Linzben, Kapolcson, a Művészetek Völgyében és Mindszentkállán jártunk saját #itthonotthon programjainkkal.

MIÉRT INDULT EL AZ #ITTHONOTTHON?

 

Az a tapasztalatunk, hogy az utóbbi időben egyre többen érkeznek Ausztriába Magyarországról, valamint a magyarajkú szomszédos országokból, és szeretnénk megmutatni, hogy őket itt egy segítőkész közösség várja: kapcsolati háló, fejlődési lehetőség, integrálódás – és főleg: magyar nyelvű kultúra.

Amióta az #itthonotthon programjaink nagy sikernek örvendenek Bécsben, az is világossá vált, hogy a külföldön élés, az egyszerre több szerepben levés nemcsak az itt élő magyaroknak téma, hanem más magyarlakta vidéken és Magyarországon is nagyon fontos-releváns dilemmákat vet fel és lehetőséget ad a párbeszédre.

 

Az alapító

Bencze Mariann Tolna megyéből, Gyönkről indult, Szekszárdon érettségizett, Szegeden diplomázott, Budapesten vállalta el első munkáit, majd Bécsben telepedett le a családjával 2011-ben. Azt vallja, hogy „Az otthon itthon van. Illetve ott, ahol akarom.”

“Amikor egy néző megkérdezte tőlem az egyik színházi programon, hogy miért épp az #itthonotthon a téma, és mesélem, hogy milyen volt Bécsbe költözni 13 éve, élénken fejbe üt a kép, ahogy keresem a helyem (és nem találom).

Állandóan, folyamatosan, rendíthetetlenül keresem.

És 2023 szeptember 30-án, azt hiszem, egyszer csak megérkeztem.

Márfi Márk Telik című monodrámájának második előadásnapja, érzelmi kavalkád, munka, öröm, szervezés, együttlét, beszélgetések. A regisztrációs sorban jól ismert arcok, üdvözlések, örömök, időnként ölelések. Becsekkolás. Amikor az évek alatt jó ismerőssé vált kedves néző rámutat a sorban a partnerére, akivel eljött, érzem gyomortájon, hogy valamilyen erôs élmény vár rám ott és akkor. Leesik lassan, hogy a magas fiatal hölgy egykori tanítványom.

De már el is hessegetem a gombócot a torkomból, hiszen én emlékszem rá, de ő nyilván nem emlékszik rám. És ekkor kezet nyújtunk, rám mosolyog, és mondja, hogy de persze, emlékszik.

Bécs legjobb magyarórái voltak számomra ezekkel a gyerekekkel, csupa csillogó szem, kreatív elme, jól emlékszem mindannyiukra most is; kortárs verseket vettünk, jó zenét hallgattunk hozzá, mondatot elemeztünk, anyák napjára remek műsorral készültünk, nyáron Futrinka utca és Harry Potter tábort is csináltunk.

És most ott állt egy lány, egy közülük, akit kiskorában tanítottam, táboroztattam, aki eljött a KultPult gyerekprogramjaira a kezdetektől, 2014-től fogva.

2023-ban pedig az anyukája színházi partnereként eljött egy nagyon felkavaró és erős darabra. Nem ment el a szünetben, maradt a beszélgetésen, érdeklődő tekintettel pásztázta végig a felnőtteket, tényleg részt vett az estén. Benne volt, ott volt, velünk volt.

Hát persze, hiszen ő maga is felnőtt. És én könnyes szemmel, örömteli szívvel konstatáltam, hogy miatta, és az olyanok miatt, mint ő, felnőttek és gyerekek miatt egyaránt, végre, talán – megérkeztem.

Az otthon itthon van. Illetve ott, ahol akarom.”

 

Földi kaland – Dés András és Láng Annamária estje 2023 #itthonotthon (Fotó: Simándi Nóra)
Ungarische Salami – Rainer-Micsinyei Nóra standup estje #itthonotthon 2023 (Fotó: Simándi Nóra)
Lenni kell – Parti Nagy Lajos 70 – Mesterházy Balázs 50 – KultPult 10 #itthonotthon 2024 (Fotó: Simándi Nóra)
Gyereknek bátor – Beck Zoli #itthonotthona 2024 (Fotó: Simándi Nóra)

Jövőbeli tervek #itthonotthon

Továbbra is olyan programokat szeretnénk életre hívni, amelyek elérik, megszólítják és párbeszédre hívják mindazokat, akik

  • újrakezdték külföldön az életüket,

és azokat is, akik

  • játszanak a külföldre költözés gondolatával,

valamint mindazokat, akik

  • tudják, hogy nem fognak vagy akarnak külföldre költözni, de kíváncsiak arra, hogyan élnek és hogyan kapcsolódnak egymáshoz azok, akik már megtették.

Az #itthonotthon egy Bécsben létrehozott programsorozat, egy önkéntes kezdeményezés – és egy életérzés is.

Az a különleges atmoszféra, amit az intim közeg és a fellépések utáni élénk közönségtalálkozók, moderált és kötetlen beszélgetések teremtenek meg, segítenek mindannyiunk megérkezésében és – a közös eszmecsere és támogatás által – az integrálódásunkban.

Örülünk, hogy az #itthonotthon nem áll meg Bécs határainál.